مزایا و معایب کرایوتراپی

مزایا و معایب کرایوتراپی

از آنجایی که ممکن است سرما یا انجماد ضایعات پوستی راه حل مناسبی برای از بین بردن این ضایعات بر سطح پوست باشد لذا کرایوتراپی یکی از روش‌های معمول و مرسوم برای انجام این کار است اما کرایو نیز مانند تمام روش های درمانی دیگر علی رغم تمام مزایا و محاسنی که دارد ممکن است معایب و عوارضی را هم به دنبال داشته باشد. بهتر است افراد قبل از اقدام به کرایوتراپی یا سرما درمانی برای بهبود و یا کاهش مشکلات پوستی خود ابتدا نسبت به مزایا و معایب این کار آگاهی لازم را به دست آورد.

مزایا و معایب کرایوتراپی صورت

کرایوتراپی یکی از رایج‌ترین و موثرترین و در عین حال بهترین راه‌ها برای درمان مشکلات پوست صورت شماست. مشکلاتی مثل جوش‌ها، آکنه‌ها یا حتی زگیل‌های ایجاد شده روی پوست صورت شما. امروزه علم پزشکی با استفاده از روش‌های سرما درمانی اقدام به از بین بردن مشکلات پوستی در تمام نواحی بدن می‌کند که این عمل با توجه به اینکه یک عمل غیرتهاجمی و بدون جراحی و بخیه است بسیار مورد توجه افراد در سنین مختلف قرار گرفته است. در کرایوتراپی صورت پزشک با ماده‌ای مشخص مثل گاز ازت اقدام به فریز کردن و انجماد بخشی از پوست می‌کند که دچار مشکلاتی مثل زگیل و جای جوش هست که این عمل باعث از کار افتادن سوخت و ساز سلولی و در نهایت از بین رفتن مشکل شما می‌شود. شما پس از انجام کرایوتراپی خواهید دید که یک مشکل سخت و ناخوشایند در پوست صورتتان چطور به یک التهاب ساده تبدیل می‌شود.

کرایو صورت

مزایای کرایوتراپی

از جمله مزایای شاخصی که می‌توانیم برای انجام کرایوتراپی ذکر کنیم غیرتهاجمی بودن این کار است و اینکه کرایو نیاز به جراحی و بخیه ندارد و تنها با یک فریز کردن ساده مشکل ما را حل می‌کند. کرایوتراپی یک عمل چند ثانیه‌ای محسوب می‌شود که نیاز به بیهوشی و بستری و حتی اتلاف وقت هم ندارد و بیمار بعد از چند دقیقه بدون حضور مشکل پوستی خود به منزل بازمی‌گردد. از کرایو می‌توانید در رفع بسیاری از مشکلات پوستی مثل سالک، بواسیر، یبوست، دردهای بعد از عمل‌های جراحی در پرتو درمانی و حتی در از بین بردن چربی‌های اضافی بدن که منجر به لاغری شما می‌شود نیز استفاده کنید. پزشکان در انجام کرایوتراپی از نیتروژن مایع و یا یخ دی اکسید کربن استفاده می‌کنند که در روند فریز کردن پوست بسیار موثر است. به طور کلی تمامی مزایای کرایوتراپی را باید نسبت به عوارض و حتی هزینه‌های درمان سنجید.

 

مزایای کرایوتراپی

معایب کرایوتراپی

در مورد کرایوتراپی که امروزه یکی از روش‌های مهم و پرکاربرد در علم پزشکی برای از بین بردن مشکلات و بیماری‌های پوستی است می‌توان گفت که این عمل با توجه به اینکه دارای تاییدیه‌های لازم از سازمان غذا و داروی آمریکا است نتایج مثبتی را هم به همراه داشته است و گزارشات رسیده از عوارض کرایوتراپی بسیار کم و یا ناچیز بوده است ولی در هر صورت کرایوتراپی نیز مانند سایر روش‌های درمانی در علم پزشکی ممکن است برای افراد هدف هرچند کم و نادر ولی عوارضی را به همراه بیاورند. عوارضی مثل قرمزی و تورم بعد از انجام این عمل یا ایجاد بی حسی در شکم و پهلو که البته به صورت موقتی بوده و رفع می شود. شاید دچار احساس گزگز کردن موضعی شوید یا حتی ممکن است دچار تاول‌های ناشی از سرما شوید که علت آن رعایت نکردن فواصل زمانی مناسب برای انجام جلسات کرایوتراپی است.

منبع: کلینیک زیبایی روژا

0

Tags :

مژده طهماسبی

نظرات No Comments

مطالب مرتبط