لیزر موهای زائد

اگر از موهای نا خواسته بدن خود کلافه شده اید و می خواهید برای همیشه از این دردسر خلاص شوید، احتمالا به فکر استفاده از روش لیزر موهای زائد افتاده اید. لیزر یک روش مناسب و تقریبا دائمی برای از بین بردن موهای زائد است. اما قبل از انجام هر کاری بهتر است در مورد آن اطلاعات کافی کسب کنید. در این مطلب سعی کرده ایم نکاتی که در مورد لیزر به دردتان می خورد جمع آوری کنیم. پس با ما همراه باشید.

عناوین مقاله

تجربه من در از بین بردن موهای بدن

من از دوران نوجوانی که متوجه موهای روی بدنم شدم، مشکل زیادی با وجود این موها نداشتم. گه گاه با ژیلت، وکس یا اپیلاتور که در آن زمان برند “اپیلیدی” معروف بود موهای بدنم را از بین می بردم. اما زیاد این کار را تکرار نمی کردم، چون ژیلت باعث ضخیم شدن و بیشتر شدن مو می شد، اپیلاسیون هم درد زیادی داشت. تا زمانی که شاغل نشده بودم به همین روال برخورد با موهای زائد بدنم که حالا در اثر استفاده از ژیلت کمی ضخیم تر شده بودند، عادت کرده بودم. بعد از پیدا کردن شغل که دچار کمبود وقت شدم، دقت کردم که خیلی کم فرصت شیو کردن و یا اپیلاسیون را دارم. تا اینکه اولین بار همکارم تجربه خودش را در استفاده از لیزر موهای زائد برایم تعربف کرد. این اولین جرقه در علاقمند شدن من به این روش بود.

آیا لیزر موهای زائد ضرر دارد؟

اولین سوالی که در مورد لیزر برای من پیش آمد، این بود که ضررهای این روش برای پوست، مو و یا سلامت بدن چیست. با توجه به چیزهایی که از دیگران شنیده بودم، ترس سرطان زا بودن لیزر را داشتم. در مورد لیزر بیکینی هنوز هم هستند کسانی که فکر می کنند دچار نازایی و یا سرطان تخمدان و رحم می شوند. طبیعی بود که من هم این ترس را داشته باشم. چون عادت به تحقیق در منابع علمی انگلیسی زبان داشتم، در سایت های معتبری مثل webmd مقالات زیادی خواندم و اولین نگرانی ام برطرف شد.

مهم ترین مسئله ای که  منابع علمی در مورد بی ضرر بودن لیزر بیان می کنند این است که اشعه لیزر از لایه پوست فراتر نمی رود و به دیگر ارگان های بدن نمی رسد. به عبارت دیگر لیزر از پوست عبور نمی کند و در همان لایه پوست باقی می ماند. به همین دلیل است که تنها روی پوست و فولیکول مو اثر می گذارد.

لیزر موی بدن

لیست قیمت لیزر رفع موهای بدن

در نتیجه دلیلی برای آسیب رساندن به بدن وجود ندارد. حتی شایعاتی در مورد ضرر لیزر موهای ناحیه بیکینی از جمله صدمه دیدن ارگان تناسلی خانم ها و ناباروری و غیره وجود دارد که هیچ کدام پایه علمی ندارند و هیچ دلیل علمی و تجربی برای مضر بودن لیزر برای این ناحیه وجود ندارد. البته باید توجه کنید که استاندارد بودن دستگاه لیزر اهمیت زیادی دارد، زیرا دستگاه های غیر اصل و غیر استاندارد باعث سوختگی و صدمه دیدن پوست می شوند. از طرفی اپراتور لیزر باید آموزش دیده و با تجربه باشد که مطمئن باشید از دستگاه لیزر به درستی استفاده می کند و آسیبی به پوست شما وارد نمی کند.

لیزر موهای زائد

دستگاه لیزر موهای زائد

بعد از اینکه از بی خطر بودن لیزر برای بدن مطمئن شدم، سوال بعدیم این بود که چه نوع دستگاه لیزری مناسب من است. دستگاه های لیزر انواع مختلفی دارند که هر کدام برای پوست و موی خاصی مناسب است. پیشرفت تکنولوژی هم باعث شده است که تنوع این دستگاه ها بیشتر شود. در نتیجه انتخاب مناسب ترین نوع لیزر می تواند باعث سردرگمی شود. احتمالا نام الکسانداریت، کندلا، دایود، IPL و ND:Yag را شنیده اید. اگر ایده ای ندارید که این دستگاه ها چه فرقی با هم دارند و کدام را باید انتخاب کنید، من قصد دارم تحقیقاتی که کردم و چیزهایی که در مورد انواع دستگاه ها و تفاوتشان با هم متوجه شدم را با شما در میان بگذارم.

لیزر موی زائد با دستگاه الکساندرایت

دستگاه لیزر مو الکساندرایت در طی سالیان گذشته به یکی از پرطرفدارترین دستگاه های لیزر برای حذف موهای زائد تبدیل شده است. دستگاه لیزر مو الکساندرایت با طول موج ۷۵۵ نانومتر به راحتی می تواند از سطح پوست عبور کند، بدون اینکه هیچگونه آسیبی به آن وارد کند. سپس به راحتی گرمای منتشر شده از خود را به طور مستقیم بر روی فولیکول های مو تابیده و پس از طی کردن جلسات درمانی تراکم موهای زائد را به طور قابل توجهی کاهش می دهد. الکساندرایت کندلا یکی از جدیدترین دستگاه های لیزر است که برای موهای کرکی و نازک هم موثر است.

طول موج دستگاه الکسانداریت از دایود کمتر است که باعث می شود قدرت بیشتر و عمق نفوذ کمتری نسبت به دایود داشته باشد. طول موج پایین تر به معنای ریسک بالاتر سوختگی است؛ به همین دلیل در الکساندرایت از سیستم خنک کننده گاز استفاده می شود (بر خلاف دستگاه دایود) که به دلیل قدرت بسیار بالای خنک کنندگی آنها، تحمل لیزر را برای بیماران بسیار آسان تر کرده و احتمال سوختگی یا عوارض جانبی بر روی پوست را کاهش می دهد. این دستگاه برای پوست های روشن بهتر از پوست های تیره عمل می کند. از طرفی، لیزر الکساندرایت مساحت بیشتری را تحت پوشش قرار می دهد و برای نواحی وسیع تر مانند پشت، سینه و … مناسب تر است.

دستگاه لیزر الکساندرایت

لیزر موی زائد با دستگاه دایود

لیزر دایود را می توان یکی از پیشرفته ترین و غیر تهاجمی ترین دستگاهی دانست که از آن برای رفع موهای زائد استفاده می کنند. طول موج این دستگاه ۸۰۰ تا ۸۲۰ نانومتر است که از دستگاه الکساندرایت بیشتر است. طول موج بلندتر به معنای احتمال آسیب کمتر و عمق نفوذ بیشتر می باشد. همچنین پیگمنتیشن در استفاده از لیزر دایود بسیار کمتر اتفاق می افتد. دستگاه لیزر دایود مستقیما فولیکول را مورد هدف قرار می دهد و بر روی نواحی اطراف آن اثری نمی گذارد. دایود برای موهای ضخیم بدن و همچنین موهای تیره مناسب می باشد.

دستگاه لیزر دایود

لیزر موی زائد با دستگاه IPL

لیزر مو با دستگاه IPL که از آن با عنوان لیزر مو خانگی نیز یاد می شود یک راه حل محبوب در میان افرادی است که به دنبال از بین بردن دائمی موهای زائد صورت و بدن خود هستند. در رابطه با لیزر مو با دستگاه IPL باید بدانید که عملکرد لیزرهای خانگی شبیه به سایر دستگاه های لیزر است که در کلنیک زیبایی مورد استفاده قرار می گیرند.

لیزر موهای زائد یا دستگاه IPL

دستگاه لیزر اِن دی یَگ ND:Yag

دستگاه لیزر ان دی یگ بهترین پیشنهاد برای کسانی است که پوست سبزه دارند و یا با سولاریوم پوستشان برنزه شده است. طول موج این دستگاه ۱۰۶۴ نانومتر است که در میان دیگر دستگاه ها بلند محسوب می شود. بلند بودن طول موج دستگاه ND:Yag به این معناست که قدرت کمتری دارد. به همین خاطر برای پوست های تیره مناسب است. زیرا باعث سوختگی نمی شود. با دستگاه ان دی یگ می توان موهای زائد پوست های سبزه را به صورت بی خطر و موثر از بین برد. این دستگاه یک طول موج نزدیک به مادون قرمز را به سمت فولیکول مو می تاباند و این اشعه توسط رنگداته مو جذب می شود. انرژی این اشعه به فولیکول مو صدمه زده و آن را ضعیف می کند. لیزر ان دی یگ روشی بسیار سریع است که جلسات درمانی به نسبت کمتری نیاز دارد.

تفاوت طول موج های دستگاه الکساندرایت و دایود حدود ۵۵ نانومتر است. اگر کسانی که پوست تیره دارند از الکساندرایت استفاده کنند، باید از درجات پایین استفاده کنند که باعث می شود نتیجه کمتری بگیرند. اما اگر از درجات بالاتر استفاده کنند، به احتمال زیاد دچار سوختگی می شوند. در نتیجه لیزر ان دی یگ یک انتخاب مناسب برای کسانی است که پوست سبزه و برنزه دارند.

فرق دستگاه لیزر شاتی با رولی

دستگاه های لیزر عموما از نظر ظاهری دو نوع شاتی و رولی دارند. دستگاه های شاتی مانند لیزر الکساندرایت کندلا در یک میاحت مشخص به اندازه سری دستگاه، شات های منقطع لیزر را بر روی پوست و مو می تابانند. اپراتور در هنگام کار با این دستگاه باید در هر نقطه دستگاه را گذاشته و بعد از زدن شات بردارد و در نقطه دیگر بگذارد.

در دستگاه های رولی مانند دستگاه دایود، ابتدا محل مورد نظر را با ژل سونوگرافی آغشته می کنند و سپس دستگاه را بر روی پوست حرکت می دهند. با حرکت دستگاه بر روی پوست، لیزر به صورت مداوم و پشت سر هم بر روی پوست تابانده می شود.

من به مدت ۲ سال از دستگاه لیزر الکسانداریت کندلا که یک دستگاه شاتی است استفاده کردم. کندلا یک دستگاه قدرتمند است که با وجود کولینگ قوی گازی حتما باید از کرم بی حسی استفاده می کردم. بعد از ۲ سال، لیزر دایود را امتحان کردم و بسیار خوشحال شدم از کشف تازه ای که کردم. این لیزر نه تنها برای پوست روشن و موی نازک من مناسب بود، بلکه اصلا نیازی به کرم بی حسی نداشتم. درنتیجه دردسر زدن کرم بی حسی و شستن آن قبل از لیزر را هم نداشتم.

دستگاه لیزر شاتی الکساندرایت

لیزر الکساندرایت کندلا

در دستگاه های رولی مانند دستگاه دایود، ابتدا محل مورد نظر را با ژل سونوگرافی آغشته می کنند و سپس دستگاه را بر روی پوست حرکت می دهند. با حرکت دستگاه بر روی پوست، لیزر به صورت مداوم و پشت سر هم بر روی پوست تابانده می شود.

دستگاه لیزر رولی دایود

کلینیک لیزر موهای زائد در تهران

انتخاب یک کلینیک مناسب برای لیزر قدم بعدی من بود. قدم مهمی هم بود. زیرا لیزر مو تا زمانی بی خطر است که در مکان امن و حرفه ای و توسط اپراتور متخصص انجام شود. در غیر این صورت ممکن است خطرات جبران ناپذیری داشته باشد. اگر در تهران بزرگ برای پیدا کردن یک کلینیک لیزر مناسب سر در گم هستید، من به شما چند راه برای انتخاب کلینیک مناسب پیشنهاد می کنم.

۱- در بدو ورود به کلینیک یا مطب حتما بپرسید که پزشک در کلینیک برای مشاوره و سرپرستی اپراتور لیزر حضور دارد یا نه. در صورتی که پزشک به طور دائم (مخصوصا برای جلسه اول) در مطب حضور نداشته باشد، شما فرصت مشاوره را از دست می دهید.

 

۲- توصیه می کنم از مدل دستگاه و اینکه تاییدیه FDA دارد، مطمئن شوید و از این کار احساس شرم نکنید. زیرا استفاده از دستگاه غیر استاندارد و شناخته نشده خطرات زیادی دارد و شما حق دارید که بدانید در آن کلینیک از چه دستگاهی استفاده می شود

 

۳- محیط کلینیک را بررسی کنید و از بهداشتی بودن آن مطمئن شوید. برای انجام لیزر وجود سرویس بهداشتی و حمام تمیز و مناسب اهمیت زیادی دارد. همچنین، اگر نوع لیزر مورد استفاده در کلینیک شاتی است، حتما دقت کنید که به هر نفر یک سری شخصی برای انجام لیزر داده شود.

 

۴- برخورد مناسب کادر کلینیک و همچنین نظم نوبت دهی اهمیت دارد. برخی کلینیک ها این مورد را رعایت نمی کنند و شما بعد از تعیین وقت و حضور در محل، مجبور هستید زمان زیادی منتظر بمانید. در نتیجه اگر به وقت خود اهمیت می دهید، به این مورد نیز توجه کنید.

یکی از مراکز حرفه ای لیزر، مطب پوست، مو و زیبایی روژا است.

لیزر موهای زائد در مطب پوست و مو روژا

در مطب پوست، مو و زیبایی روژا لیزر موهای زائد با دستگاه الکس دایود برند رکسانا انجام می شود. این دستگاه کولینگ بسیار قوی دارد به طوری که نیازی به استفاده از کرم های بی حسی نیست و بیمار دردی احساس نمی کند. در عین حال اثرگذاری فوق العاده این دستگاه باعث می شود در کمترین تعداد جلسات نتایج فوق العاده ای بگیرید. دستگاه لیزر مو

برای تعیین وقت مشاوره حضوری و غیر حضوری رایگان فرم زیر را پر کنید تا در کمترین زمان با شما تماس بگیریم:

تعداد جلسات لیزر مو

حتما وقتی می خواهید پروسه لیزر موهای زائد را شروع کنید، به این سوال می رسید که در چند جلسه نتیجه دلخواه را خواهید گرفت تا زمان و هزینه مورد نیاز را بررسی کنید. در این باره باید بگویم که با توجه به نوع دستگاه، رنگ پوست، ضخامت و رنگ موها و به طور کلی مقاومت موهای شما تعداد جلسات مورد نظر متفاوت است. برای مثال اگر پوست تیره رنگی دارید، باید درجه قدرت دستگاه لیزر کم کم در طی جلسات برای شما افزایش داده شود تا پوستتان تیره تر نشود و دچار سوختگی نشوید. به همین دلیل افراد با پوست تیره کمی تعداد جلسات مورد نیازشان بیشتر از افراد با پوست روشن است.

همچنین موهای نواحی مختلف بدن مقاومت متفاوتی دارند و باید بسته به اینکه برای کدام قسمت لیزر مو نیاز دارید، از دکتر خود در مورد تعداد جلسات مورد نیاز مشاوره بگیرید. اما به طور کلی، اغلب توصیه می شود که ۶ تا ۸ جلسه را در طی مدت ۶ تا ۱۲ ماه به صورت کاملا مداوم طی کنید و سپس هر چند ماه یک بار (بسته به نتیجه ای که گرفته اید) جلسات یادآور لیزر را انجام دهید. البته انجام لیزر موهای زائد در ۴ جلسه نیز امکان پذیر است؛ اما در صورتی که شرایط موها و رنگ پوستتان مساعد باشد. در این مورد نیز باید با پزشک خود مشورت کنید.
من با دستگاه لیزر الکساندرایت کندلا با ۶ جلسه نتیجه کامل گرفتم و تا ۱ سال بعد هر ۳ ماه دوباره یک جلسه انجام میدادم. از سال دوم هم هر ۶ ماه یک بار لیزر را تمدید می کردم.

ماندگاری لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد در بارداری

لیزر مو در بارداری حساسیت های زیادی را ایجاد کرده است. زیرا از طرفی، به علت تغییرات هورمونی در بدن ممکن است تعداد موهای زائد بدن افزایش یابد و از طرف دیگر اطمینانی از جهت اینکه اشعه لیزر برای جنین خطرناک است یا خیر وجود ندارد. به طور کلی مطالعات جامعی درباره اثر لیزر بر جنین تا کنون انجام نشده است. به همین دلیل معمولا توصیه می کنند که برای رعایت احتیاط در زمان بارداری از انجام لیزر مو خودداری کنید.

لیست قیمت لیزر موهای زائد نواحی مختلف صورت و بدن

لیزر مو خط ریش

یرخی آقایان موهای صورت پرپشتی دارند و به مرور زمان بر اثر استفاده از تیغ یا موزر این موها ضخیم تر شده و حتی پس از شیو هم سایه موها روی پوست باقی می ماند. وجود سایه تیره بالای ریش روی صورت روی ظاهر و آراستگی فرد تاثیر منفی می گذارد. به همین دلیل، بسیاری از افراد به دنبال یک راه حل دائمی برای از بین بردن این موها هستند و معمولا لیزر مو برای خط ریش را انتخاب می کنند. با استفاده از لیزر الکساندرایت یا دایود یا IPL می توان از شر این موهای تیره خلاص شد و صورتی تمیز تر و آراسته تر داشت.

لیزر موهای زائد آقایان

سوالات متداول در مورد رفع موی زائد بدن با لیزر:

۱- لیزر مو خوب است یا نه؟

لیزر یکی از بهترین روش ها برای حذف موهای زائد شناخته شده است. با این روش می توانید به صورت تقریبا دائم از موهای زائد خود خلاصی پیدا کنید. لیزر نگرانی همیشگی شما را در مورد وجود موهای زائد از بین می برد. اما در نهایت شما باید با کسب اطلاعات در این مورد تصمیم گیری کنید.

۲- لیزر موهای کرکی جواب می دهد؟

به طور کلی هر چقدر اختلاف رنگ مو با پوست بیشتر باشد، لیزر نتیجه بهتری می دهد. اما دستگاه لیزر الکساندرایت این توانایی را دارد که موهای نازک را هم تا حد زیادی از بین ببرد؛ هر چند که به طور کلی موهای کرکی نتیجه کمتری از لیزر می گیرند.

۳- لیزر موهای زائد باعث روشن شدن پوست می شود؟

لیزر موی زائد با توجه به مکانیزمی که دارد، توسط انرژی اشعه لیزر فولیکول مو را از بین می برد و اثری روی پوست ندارد. تنها اثری که ممکن است بر روی پوست بگذارد این است که به علت گرمایی که ایجاد می کند کمی رنگ پوست را به طور موقت تیره تر کند. روشن شدن پوست جزء تاثیرات لیزر موهای زائد نمی باشد.

۴- لیزر موهای زائد قیمت مناسب در کجا انجام می شود؟

در مورد هزینه لیزر موهای زائد باید بدانید که دستگاه های لیزر قیمت های بسیار بالایی دارند و با هر بار استفاده از این دستگاه ها، عمر آن ها کم می شود. همچنین هزینه شارژ و نگهداری این دستگاه ها نیز بالاست. بنابراین در لیزر با قیمت پایین از دستگاه های قیمت پایین تر و غیر استاندارد استفاده می شود. به همین دلیل هرگز به دنبال انجام لیزر با قیمت پایین و غیر واقعی نباشید زیرا ریسک بالایی داشته و احتمال ایجاد عوارض جبران ناپذیر دارند. با پرسیدن قیمت از چندین مرکز می توانید از قیمت نرمال هر بخش از بدن آگاهی پیدا کنید.

۵- لیزر رفع موی زائد چه عوارضی ممکن است داشته باشد؟

در صورتی که موارد توصیه شده برای قبل و بعد از لیزر را به طور کامل انجام داده و لیزر در کلینیک زیبایی معتبر و توسط اپراتور آموزش دیده انجام دهید، عارضه خاصی نخواهید داشت. البته باید توجه داشته باشید که در برخی موارد عوارضی از جمله احساس درد یا سوزش خفیف، قرمزی و تورم و در موارد نادر دمل و تاول (بسته به نوع پوست) بعد از لیزر ممکن است به وجود بیایند که طبیعی بوده و به‌صورت خودبه‌خود رفع می‌شوند و جای نگرانی وجود ندارد.

۶- آیا لیزر موهای زائد درد دارد؟

اینکه لیزر درد دارد یا نه بستگی به آستانه درد هر فرد دارد. دستگاه های جدید و پیشرفته داری سیستم خنک کننده قوی هستند که میزان درد لیزر را تا حد زیادی کاهش می دهند. علاوه بر آن، اگر در هنگام انجام لیزر مو احساس ناراحتی می کنید، می توانید از نیم ساعت قبل از کرم های بی حسی موضعی استفاده کنید.

۷- چه کسانی کاندیدای مناسبی برای انجام لیزر مو نیستند؟

خانم هایی که در دوران بارداری و شیردهی هستند، بهتر است که از انجام لیزر خودداری کنند. همچنین افرادی که مبتلا به برخی بیماری های پوستی مثل اگزما، کهیر، زگیل، تبخال تناسلی (هرپس) و جوش فعال هستند نباید از لیزر موهای زائد استفاده کنند.

کاندیدای مناسب لیزر مو

۸- لیزر موهای زائد در چند جلسه جواب می دهد؟

در ابتدا باید بین ۶ تا ۸ جلسه عمل لیزر با فواصل زمانی ۳۰ تا ۴۵ روز انجام شود. پس از آن هنگامی که موهای زائد نازک و کم تراکم شدند، برای شارژ مجدد ابتدا در فاصله دو ماه، سپس ۴ ماه، سپس ۸ ماه و بعد از آن سالی یک بار لیزر باید انجام شود.

۹- آیا لیزر موی زائد باعث حذف کامل موها می شود؟

میزان جوابدهی لیزر بستگی به ناحیه مورد نظر از بدن و شرایط مو و رنگ پوست بدن دارد. اما به طور کلی امکان از بین رفتن ۱۰۰% موها وجود ندارد. بلکه همیشه به شارژ مجدد حداقل سالی یک بار نیاز است. تاثیری که لیزر بر موهای زائد می گذارد، در واقع کاهش تراکم ۷۰ درصدی و کرکی شدن موها است.

۱۰- تاثیر لیزر تا چه مدت بعد از انجام آن قابل مشاهده است؟

از ۱ هفته تا ۲ هفته بعد از انجام لیزر موهایی که قبل از لیزر شیو شده بودند شروع به رشد کرده و بلافاصله شروع به ریزش می کنند.

عوارض لیزر موهای زائد