لیزر موهای زائد

عوارض لیزر موهای زائد

لیزر به عنوان یک راه حل موثر و ماندگار محبوبیت زیادی در میان افرادی که مایل اند صورت و بدن بی مو داشته باشند، پیدا کرده است. اما مثل هر روش دیگری، وقتی می خواهید تصمیم به انجام لیزر برای حذف موی زائد بگیرید، باید از تمام عواقب آن اطلاع داشته باشید و با آگاهی این کار را انجام دهید. تا به حال مورد حاد و وخیمی به عنوان عوارض لیزر موهای زائد گزارش نشده است اما در مواردی ممکن است افراد دچار عوارض کوتاه مدتی شوند.

به همین دلیل در نظر داریم در ادامه این مقاله شما را با عوارض جانبی و احتمالی لیزر موهای زائد آشنا کنیم و با معرفی و ارائه راهکارهای مناسب شما را در رسیدن به پوستی صاف، زیبا و البته عاری از هرگونه موهای زائد یاری کنیم.

لیزر موی زائد

عوارض جانبی لیزر موهای زائد بدن

عارضه هایی که به دلیل لیزر مو به وجود می آیند می تواند دلایل مختلفی نظیر واکنش بدن، دستگاه نامناسب و عدم استفاده درست از دستگاه لیزر داشته باشند. در زیر عوارض شایع و غیر شایع لیزر را شرح می دهیم.

قرمزی و تورم

لیزر با از بین بردن فولیکول های مو باعث ایجاد واکنش های مختلفی از بدن می شود. یکی از این واکنش ها قرمز شدن و تورم ناحیه لیزر شده می باشد. در بیشتر موارد توصیه می کنند که بعد از انجام لیزر از پمادهای ضد التهابی مانند زینک اکساید در موضع استفاده شود. این پماد ها شدت قرمزی و التهاب پوست را کاهش داده و یا از بروز این عوارض جلوگیری می کند.

اگر دستگاه لیزر شاتی باشد مناسب است که بلافاصله بعد از لیزر روی موضع پماد زینک اکساید بمالید و تا ۴ ساعت از شستشوی محل مذکور خودداری کنید. در صورت استفاده از دستگاه رولی می توانید از روز بعد از لیزر از پماد زینک اکساید استفاده کنید.

عفونت

از بین رفتن فولیکول های مو ممکن است در مواردی باعث ایجاد عفونت شود و بستگی زیادی به رعایت بهداشت ندارد. به محض مشاهده کردن علائم عفونت به پزشک پوست و مو مراجعه کنید. پزشک با راهکارهای درمانی معمول مانند تجویز آنتی بیوتیک این مشکل را حل خواهد کرد.

تغییر رنگ پوست

به علت انرژی بالای اشعه لیزر ممکن است تغییر رنگ خفیفی بعد از انجام لیزر موهای زائد مشاهده کنید. در این مورد کسانی که پوست روشن دارند پوستشان تیره تر شده و کسانی که پوست تیره دارند پوست ناحیه لیزر شده روشن تر می شود. این مسئله نیازی به اقدام خاصی ندارد و ظرف چند روز رنگ پوست به حالت عادی برمی گردد.

خارش پوست

پس از انجام لیزر ممکن است به مدت ۱ تا ۲ روز دچار خارش پوستی شوید که مسئله مهمی نیست و جای نگرانی ندارد. هر چند که این عارضه خود به خود از بین می رود، اما در صورت اذیت شدن می توانید از کرم های مرطوب کننده استفاده کنید.

پوسته پوسته شدن

یک واکنش پوست به لیزر می تواند پوسته پوسته شدن آن باشد. این عارضه نیز خفیف بوده و نیازی به درمان خاصی ندارد. برای کاهش عارضه می توانید از انواع مرطوب کننده های پوست استفاده نمایید.

صدمه به چشم ها

همه می دانیم که اشعه لیزر به دلیل انرژی بالا و متمرکز بودن برای چشم مضر است. به همین دلیل در هنگام انجام لیزر هم بیمار و هم اپراتور حتما باید از عینک های مخصوص استفاده کنند. مخصوصا وقتی لیزر بر روی صورت استفاده می شود، دقت به این موضوع از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

سوختگی و تاول

ایجاد سوختگی پوست و به طبع آن تاول مورد شایعی به عنوان عوارض لیزر موهای زائد نیست. این عارضه زمانی به وجود می آید که یا دستگاه لیزر استاندارد نباشد و یا اپراتور در استفاده از دستگاه مهارت کافی نداشته باشد. در صورت بروز این عارضه پزشک داروهای مخصوص سوختگی برای شما تجویز می کند تا زمانی که درمان شوید.

آسیب های پوستی و اسکار

اسکار و سایر آسیب های پوستی بسیار نادر هستند و البته به عنوان عوارض لیزر موهای زائد شناخته نمی شوند. زیرا علت اصلی بروز این عارضه اشتباه اپراتور در استفاده از دستگاه لیزر است. در صورتی که پس از انجام لیزر دچار اسکار شدید از ناحیه آسیب دیده مراقبت های لازم را به جا آورید. از برخورد مستقیم نور به موضع جلوگیری کنید، موضع را با مرطوب کننده های پوستی مرطوب نگه دارید و دقت کنید که دچار عفونت نشده باشید. در صورتی که با انجام مراقبت های خانگی آثار اسکار از بین نرفت، می توانید با مراجعه به متخصص پوست و مو از روش های پیشرفته تر مانند میکرونیدلینگ و … استفاده کنید.

 

عوارض لیزر موهای زائد

عوارض لیزر موهای زائد صورت

پوست صورت یکی از حساس ترین قسمت های پوست است و به همین دلیل در هنگام لیزر کردن موهای آن باید دقت دو چندان به خرج داد. حتما دقت داشته باشید که به کلینیک و یا مطب معتبر و با اپراتورهای آموزش دیده مراجعه می کنید تا احتمال عوارض ناشی از اشتباهات انسانی را کاهش دهید. برای جلوگیری از ایجاد قرمزی و تورم از کرم های ضد التهابی استفاده کنید و همچنین مطمئن باشید که عینک محافظ به خوبی روی چشم های شما قرار گرفته و چشمتان دچار آسیب نمی شود.

معایب لیزر موهای زائد

عوارض لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی

ناحیه تناسلی نیز مانند دیگر نقاط بدن ممکن است بعد از لیزر دچار عوارضی مانند قرمزی و تورم، تغییر رنگ پوست، عفونت و سایر عارضه های شود. به جز حساس بودن پوست این ناحیه مسئله دیگری برای نگرانی وجود ندارد. شایعاتی در مورد انواع سرطان ها مانند سرطان رحم، تخمدان و غیره وجود دارد که همه آن های بی اساس هستند و پایه علمی ندارند. از نظر علمی اشعه لیزر اصلا به اندام های داخلی نمی رسد و فقط لایه سطحی پوست و فولیکول های مو را تحت تاثیر قرار می دهد. در نتیجه دلیلی برای سرطان رحم و تخمدان وجود ندارد.

برای ناحیه تناسلی همین که به کلینیک معتبر مراجعه کنید و از دستگاه مناسب استفاده کرده و در صورت نیاز از پماد های ضد التهابی استفاد کنید کافی است و نیازی نیست نگران بیماری های دیگر باشید.

عوارض جانبی لیزر موهای زائد زیر بغل

زیر بغل از ناحیه هایی است که جواب خوبی به درمان لیزر می دهد و کسانی که تا به حال لیزر مو انجام داده اند ادعا می کنند که یکی از ناحیه هایی که بهترین نتیجه را از لیزر حذف موهای زائد گرفته است زیر بغل است. تجربه نیز ثابت کرده است که این ناحیه کمتر دچار عوارض لیزر موهای زائد می شود. از طرفی برخی افراد ممکن است شنیده باشند که لیزر مو در زیر بغل احتمال ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد. بنابر دلیلی که در بخش عوارض لیزر موهای بیکینی توضیح دادیم این ادعا ها نیز شایعه ای بیش نبوده و از نظر علمی رد شده اند.

امیدواریم که با این مقاله در رابطه یا عوارض احتمالی لیزر موهای زائد اطلاعات لازم را کسب کرده و عملکرد مناسبی در حذف موهای زائد با لیزر داشته باشید. اگر تجربه ای در مورد ایجاد یا عدم ایجاد عوارض مختلف پس از لیزر موی زائد داشته اید، خوشحال می شویم در بخش دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

منبع : مطب زیبایی روژا

0

Tags :

مژده طهماسبی

نظرات No Comments

مطالب مرتبط