botox injections

تزریق بوتاکس

این طبیعی است که انسان زیبایی را دوست داشته باشد و برای زیباتر شدن تلاش کند. برخی زیبایی را در جوانی می بینند و به همین دلیل سعی می کنند تا جوانی را، هر چند ظاهری، در طولانی ترین زمان ممکن داشته باشند. تزریق بوتاکس نام آشنایی برای این دسته از افراد است. همانطور که می دانید، بوتاکس یک نام تجاری برای یک سم کشنده به نام بوتولینوم است که در پزشکی کاربردهای فراوانی دارد. این سم مهلک و مفید هم برای رفع چین و چروک پوست کابرد دارد و هم برای رفع برخی مشکلات از قبیل تعریق شدید، سردرد ناشی از میگرن و غیره.

botox injection

بوتاکس بر روی تارهای عصبی که دستور انقباض را به عضلات می دهد تاثیر می گذارد و باعث فلج شدن روند ارسال فرمان به عضلات می شود. تزریق بوتاکس در پوست باعث فلج شدن بخشی از عضلات ناحیه تزریق شده و موجب جلوگیری از انقباض عضلات می شود. وقتی عضلات نتوانند حرکت کنند و منقض شوند، از ایجاد چین و چروک در پوست نیز جلوگیری می شود.

عناوین مقاله

تزریق بوتاکس در تهران

این عمل زیبایی تقریبا در تمام کلینیک های زیبایی انجام می شود. در بسیاری از کلینیک ها نیز بوتاکس چینی استفاده می شود. دلیل اینکه بوتاکس های چینی به هیچ عنوان توصیه نمی شوند این است که این بوتاکس ها مجوز وزارت بهداشت ندارند و احتمال مرغوب نبودن متریال آن ها بالاست.

از طرفی در صورتی که خوش شانس باشید و با تزریق بوتاکس چینی دچار عوارض نشوید، تاثیرگذاری این بوتاکس ها در رفع چین و چروک بسیار پایین تر از برند های مرغوبی چون دیسپورت و مصپورت است.

در مطب پوست مو زیبایی روژا تزریق بوتاکس توسط پزشک متخصص در محیطی بهداشتی و حرفه ای انجام می شود و از بوتاکس های مجوز دار مانند دیسپورت، مصپورت، زئومین و نورونوکس استفاده می شود. پزشکان روژا با رعایت حقوق بیمار در حضور او بوتاکس را باز کرده و استفاده می کنند تا بیمار از اصالت محصول استفاده شده اطمینان داشته باشد. 

برای تعیین وقت مشاوره و یا تزریق بوتاکس فرم زیر را پر کنید:

انواع مارک بوتاکس

در زمینه تولید بوتاکس برند های مختلفی در دنیا در حال فعالیت هستند و با توجه به نواحی آسیب پذیر پوست انواع بوتاکس را تولید و عرضه می کنند. متاسفانه بوتاکس های چینی به علت ارزان بودن بیش از پیش طرفدار پیدا کرده اند، در حالی که از کیفیت مناسبی برخوردار نیستند و احتمال ایجاد عوارض در این بوتاکس ها بالا است. برخی از بوتاکس های دارای مجوز وزارت بهداشت عبارتند از:

مصپورت: برند مصپورت در کشور خودمان توسط شرکت مصون دارو تولید می شود و برندی محبوب در میان پزشکان و بیماران است. زیرا هم تاثیرگذاری خوبی دارد و هم قیمت مناسبی دارد.


مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: تزریق بوتاکس مصپورت


دیسپورت: برند انگلیسی دیسپورت یکی از با کیفیت ترین بوتاکس ها را در دنیا تولید می کند و در ایران نیز طرفداران بسیاری دارد. قیمت این بوتاکس نسبتا بالاست اما تاثیر فوق العاده ای نیز در رفع چین و چروک ها دارد.

زئومین: بوتاکس رئومین یک برند آلمانی است که مهم ترین ویژگی آن این است که به گرمای هوا حساس نبوده و لازم نیست در یخچال نگهدرای شود. ابن بوتاکس اثر قابل توجهی بر جوانسازی پوست می گذارد و برای فصل تابستان و یا نواحی گرمسیر بهترین انتخاب است.

نورونوکس: این بوتاکس ساخته کره جنوبی است. کیفیت معقولی دارد، مجوز وزارت بهداشت دارد و نسبتا قیمت مناسبی هم دارد.

تزریق بوتاکس دیسپورت

آموزش ویدئویی تزریق بوتاکس

هر یک از نقاط پوست که در معرض خطر چین و چروک قرار می گیرد و نیاز به تزریق بوتاکس دارد، باید با توجه به میزان حجم بوتاکس و همچنین مقدار دوز موجود در بوتاکس، تزریق صورت گیرد تا مشکلات و عوارض ناخوشایندی را به همراه نداشته باشد، بهتر است قبل از اقدام به خرید بوتاکس با پزشک متخصص در این زمینه مشورت کنید. عمر مفید هر نوع از بوتاکس ها بین ۶ تا ۱۲ ماه بوده و بعد از این مدت نیاز به ترمیم خواهد داشت.

تزریق بوتاکس در استانبول

انجام عمل های زیبایی مانند بوتاکس اخیرا در ترکیه رواج پیدا کرده است. به این علت که در ترکیه مشکل تحریم و نبود داروها وجود ندارد، برخی برندهای دارو که در داخل ایران موجود نیست، در ترکیه پیدا می شود. برای مثال بوتاکس دیسپورت در برخی فواصل زمانی در داخل ایران ناموجود می شود. اما در استانبول می توان به راحتی از این برند استفاده کرد. به همین دلیل است که برخی افراد برای تزریق بوتاکس به استانبول می روند. البته این کار هزینه بر است و از نظر اقتصادی به هیچ عنوان توجیحی ندارد و می توان در داخل ایران هم برند های معتبری استفاده کرد.

تزریق بوتاکس برای میگرن

سردردهای شدیدی که ناشی از بیماری میگرن هستند، می توانند با استفاده از بوتاکس به صورت مقطعی بهبود یابند. همانطور که گفتیم، بوتاکس نوعی سم فلج کننده است که تارهای عصبی را فلج می کند. با تزریق بوتاکس در محل مناسب که برای میگرن معمولا در حوالی گیجگاه و یا پشت گردن است، عصب ها دیگر سیگنال درد را به مغز ارسال نمی کنند. برای رفع سردرد میگرن هر چند وقت یک بار باید بوتاکس تزریق کرد.

تزریق بوتاکس برای میگرن

تزریق بوتاکس در فک

یکی از دلایل تزریق بوتاکس در فک تسکین سندروم مفصل گیجگاهی فکی می باشد. با این روش درد ناشی از این سندروم کاهش می یابد. همچنین، با روش تزریق بوتاکس می توان فک های بزرگ را کوچکتر کرده و خط فک را کاهش داد. این روش طول درمان دارد و با مشورت با پزشک باید از کل پروسه درمان اطلاع پیدا کرد.

تزریق بوتاکس در فک

بوتاکس قبل از عمل بینی

ممکن است شنیده باشید که نباید قبل از انجام عمل جراحی بینی تزریق بوتاکس انجام داد. این مسئله هیچ گونه پایه علمی نداشته و متخصصان جراحی همواره اذعان داشته اند که بوتاکس قبل از عمل جراحی بینی هیچ گونه منعی ندارد. تنها  برای احتیاط بیشتر بهتر است ۷ – ۸ روز قبل از جراحی بینی بوتاکس تزریق شود تا هم اثرگذاری بوتاکس کامل شود و هم اگر دچار سردرد بعد از بوتاکس شدید برطرف گردد و بعد اقدام به جراحی بینی کنید. از طرفی اگر بعد از تزریق بوتاکس عوارضی مانند تورم و قرمزی داشته باشید، بهتر است تا از بین رفتن این عوارض عمل جراحی انجام ندهید. در غیر این صورت تزریق بوتاکس قبل از عمل بینی خطری برای سلامتی ندارد.

تزریق بوتاکس بعد از هایفو

بوتاکس بعد از هایفوتراپی پوست هیچ مشکلی برای شما ایجاد نخواهد کرد. در واقع این دو روش می توانند مکمل یکدیگر باشند. زیرا هایفو باعث سفتی و لیفت پوست شده و بوتاکس چین و چروک ها را از بین می برد. در نتیجه می توانید برای اثرگذاری بیشتر، بعد از هایفوتراپی تزریق بوتاکس انجام دهید.

بوتاکس قبل و در دوران بارداری

تا کنون آزمایشات کافی برای تاثیر بوتاکس بر روی جنین انجام نشده است و دانشمندان مطمئن نیستند که بوتاکس برای جنین خطرناک است یا خیر. آزمایشاتی در مورد اثر بوتاکس بر روی جنین حیوانات انجام شده است که نتایج نشان داده است که زمانی که حیوان مادر تحت تزریق بوتاکس قرار گرفته است، بچه دچار وزن کم در هنگام تولد، تولد زودهنگام، رشد ناکافی و حتی مرگ شده است. اما این آزمایشات ثابت نمی کند که این اثرات بر روی جنین انسان نیز وجود داشته باشد.

 اگر یک جلسه بوتاکس انجام داده اید و بعد متوجه بارداری خود شده اید، توصیه می شود که جلسات بعدی را انجام ندهید. همچنین اگر از بوتاکس برای مقاصد زیبایی استفاده می کنید، بهتر است از این کار در هنگام بارداری خودداری کنید. اما اگر برای مشکلات دیگر از بوتاکس استفاده می کنید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید که باید در دوران باردرای بوتاکس را ادامه دهید یا خیر.

سوالات متداول بوتاکس

در این قسمت به برخی از پر تکرارترین سوالات شما درباره بوتاکس می پردازیم.

۱- بوتاکس چه عوارضی دارد؟

اگر تزریق توسط پزشک متخصص انجام شده و از برند شناخته شده استفاده شود، عوارض خاصی به جز قرمزی و التهاب زودگذر پوست مشاهده نمی ­شود. اما در صورتی که بوتاکس در صورت و اطراف ابرو و پیشانی به طور نا مناسبی تزریق شود و یا از برند نا معتبری استفاده شود، ممکن است باعث افتادگی پلک شود.

۲- اگر بعد از بوتاکس دچار افتادگی پلک شدیم چکار کنیم؟

افتادگی پلک در برخی موارد اتفاق می افتد و جای نگرانی ندارد زیرا پس از ۱ ماه خود به خود از بین می رود. اما در صورت دلخواه می توانید به پزشک خود مراجعه کنید تا با تجویز دارو به رفع این مسئله سرعت دهد.

۳- بوتاکس چه ضرری دارد؟

تزریق بوتاکس در عضله انجام می شود و در صورت تزریق درست از ناحیه کوچک درمان فراتر نمی رود. از طرفی مواد موجود در بوتاکس به یدن ضرر نمی رسانند.

۴- بوتاکس در طی چند روز اثر می کند؟

به طور معمول بین ۲ تا ۳ روز نتیجه تزریق بوتاکس قابل مشاهده است اما گاهی تا ۱۰ روز طول می کشد تا نتیجه نهایی مشخص شود.

۵- بوتاکس چه مدت دوام دارد؟

ماندگاری بوتاکس بستگی به عواملی مانند روش تزریق، برند بوتاکس بدن و شرایط زندگی فرد دارد. اما مدت ماندگاری بوتاکس به طور معمول ۳ ماه می باشد.

۶- بوتاکس چه مارکی خوب است؟

از میان برندهای موجود در بازار برند بوتاکس آلمانی زئومین و بوتاکس انگلیسی دیسپورت از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند. بوتاکس مصپورت نیز برندی قابل اطمینان و با کیفیت است که با توجه به قیمت مناسبی که دارد از محبوبیت زیادی نیز برخوردار است.

۷- ماندگاری کدام بوتاکس بیشتر است؟

عاملی که ماندگاری بوتاکس را کاهش می دهد، گرما است. اگر در محیطی زندگی می کنید که با گرمای زیادی تماس دارید، بوتاکس زئومین انتخاب مناسبی برای شماست زیرا گرما اثری در رفع اثر بوتاکس زئومین ندارد.

۸- آیا بعد از تزریق بوتاکس سردرد طبیعی است؟

بله. معمولا در اثر تزریق بوتاکس به خصوص در ناحیه ی پیشانی ایجاد سردرد کاملا طبیعی بوده اما به یاد داشته باشید اگر این سردرد طولانی شده و برای بیش از یک هفته ادامه دار شود باید به پزشک مراجعه کنید.

۹- آیا تزریق بوتاکس دردناک است؟

تزریق بوتاکس درد بسیار کمی دارد، تا حدی که برای برخی افراد درد محسوب نمی شود. اما با این حال می توان از کرم های موضعی برای کمتر شدن درد استفاده کرد.

۱۰- بوتاکس در چه مواردی ممنوع است؟

افرادی که بیماری فعال پوستی دارند و همچنین کسانی که در دوره بارداری و شیردهی به سر می برند، کاندیدای مناسبی برای بوتاکس نیستند.

۱۱- تزریق بوتاکس از چه سنی می توان انجام داد؟

سازمان غذا و دارو آمریکا کاربرد زیبایی بوتاکس را بین سنین ۱۸ تا ۶۵ سال مجاز شمرده است.

۱۲- آیا ممکن است بوتاکس در هنگام تزربق وارد خون شود؟ ایا این موضوع خطرناک است؟

بله. در هنگام تزریق این امکان وجود دارد که بوتاکس وارد رگ شده و ایجاد عوارض سیستمیک کند. هر چند که به علت کم بودن مقدار بوتاکس حتی با ورود به خون نیز مشکل حادی پیش نخواهد آمد. اما پزشک باید دقت کندکه تزریق تنها در عضله انجام شود.

۱۳-آیا بعد از قطع تزریق بوتاکس عضلات و پوست دچار افتادگی بیشتری می شوند؟

خیر. این مسئله سندیت علمی ندارد و به طور تجربی نیز مشاهده نشده است.

۱۴- حساسیت به بوتاکس از چه طریقی مشخص می شود؟

در مواردی که فرد مشکوک به حساسیت به بوتاکس است، تست تزریق در ناحیه کوچکی از پوست انجام می شود.

۱۵- بوتاکس چند روزه اثر می کند؟

بلافاصله پس از تزریق بوتاکس اثر آن را مشاهده و حس می کنید. اما معمولا اثر بوتاکس ۷-۸ روز طول می کشد که کامل شود و عضلات مورد نظر را از کار بیندازد.

۱۶- تزریق بوتاکس چقدر طول می کشد؟

تزریق بوتاکس یکی از عمل های زیبایی بسیار سریع است و معمولا در مدت زمان ۵ تا ۱۰ دقیقه انجام می شود.