تزریق چربی

تزریق چربی

تزریق چربی یک روش جوانسازی پوست است که در آن چربی شکم و ران ها را جدا کرده و به قسمت های مورد نظر بدن فرد تزریق می کنند و با این روش حجم گونه ها، لب ها، صورت و دیگر اندام مورد نظر بدن را افزایش می دهند، این امر سبب کاهش چین و چروک در بدن می شود و در نهایت فرد به ظاهری شاداب و جوان تر دست پیدا می کند. در این روش برای زیبایی و بر جسته شدن سینه ها و باسن نیز استفاده می شود. این عمل حتما باید زیر نظر پزشک متخصص انجام شود.

روش های تزریق چربی

به طور کلی ۳ روش برای انجام این عمل زیبایی وجود دارد که در زیر شرح می دهیم:

۱) لیپوساکشن

در این روش یک لوله مخصوص درون بافت چربی وارد کرده و در محل مورد نظر می چرخانند تا بافت آن جدا شود و با مکش چربی را به داخل لوله می کشند. تکان هایی که لوله به بافت چربی برای جدا کردن آن وارد می کند، باعث کشته شدن سلول چربی می شود. چربی که پر از سلول های مرده است ماندگاری زیادی  در بدن ندارد؛ زیرا بدن سلول های مرده را دفع می کند. در نتیجه ظرف ۲-۳ ماه اثرات چربی که سلول های مرده دارد آن از بین می رود. از طرفی، میزان تورم و کبودی ناحیه برداشت چربی در این روش بسیار زیاد است.

۲) لیپوماتیک

لیپوماتیک مانند روش لیپوساکشن است با این تفاوت که لوله ای که وارد بدن می شود برای جدا کردن بافت چربی خود حرکات ارتعاشی، چرخشی و دورانی انجام داده و شخص با دستش حرکتی انجام نمی دهد. در این روش میزان تورم و کبودی فرد نسبت به روش لیپوساکشن کمتر است و تزریق چربی با این روش ماندگاری بالاتری خواهد داشت.

۳) تزریق چربی با آب و نمک با استفاده از بادی جت

این روش یک روش با حداقل عوارض و حداکثر ماندگاری است. در این روش با استفاده از یک لوله جریان پرفشار آب و نمک را وارد بافت چربی کرده و همزمان با ایجاد مکش چربی های خرد شده را به درون لوله می کشد. این کار که با استفاده از دستگاه بادی جت انجام می شود، سلول های چربی را نمی کُشد و چربی اصطلاحا زنده استخراج می شود. زنده بودن سلول های چربی باعث می شود ماندگاری آن تا ۲ سال به طول بیانجامد. همچنین چون لوله در بدن حرکت نمی کند، تورم و کبودی نیز در بدن فرد اتفاق نمی افتد.


در مطب پوست، مو و زیبایی روژا تزریق چربی با دستگاه بادی جت بدون بیهوشی، درد و خونریزی و در محیطی استریل انجام می شود.

برای تعیین وقت مشاوره در مطب پوست مو زیبایی روژا فرم زیر را پر کنید:


دستگاه بادی جت چیست؟

بادی جت دستگاهی است که در زیبایی برای خارج کردن چربی از بدن استفاده می شود. تکنولوژی که این دستگاه برای استخراج چربی از بدن استفاده می کند، باعث می شود که چربی ها به بهترین نحو، بدون بیهوشی و با کمترین کبودی و عوارض از بدن خارج شوند. یکی از کاربردهای این دستگاه پیکر تراشی است که در آن لاغری موضعی بدن انجام می شود. کاربرد دیگر دستگاه بادی جت استخراج چربی برای تزریق چربی است. برای فرم دهی بدن با چربی استفاده از دستگاه بادی جت بهترین راهکار است. زیرا با این روش سلول های چربی به صورت زنده از بدن خارج شده و مدت بیشتری در محل تزریق شده باقی می مانند.

 استخراج چربی با دستگاه بادی بادی‌جت به کمک فشار جریان آب انجام می شود. با تزریق آب و نمک سلول‌های چربی خرد شده و از بدن خارج می شوند. فشار آب وارد شده باعث می شود سلول های چربی از بافت های زیرین جدا شده و توسط کانولای مکنده به بیرون کشیده شوند. دستگاه بادی جت دارای استانداردهای معتبر بین المللی نظیر FDA آمریکا وCE  اروپا بوده و در داخل کشور دارای مجوز از سازمان وزارت بهداشت می باشد. با دستگاه بادی جت احتمال آسیب دیدن بافت‌های اطراف، پوست، عضلات، عصب‌ها و عروق خونی به حداقل می‌رسد.

تزریق چربی چگونه انجام می شود؟

یکی از روش های زیباسازی و خوش فرم شدن صورت تزریق چربی است که این روش باعث کاهش چین و چروک های صورت، خوش فرم شدن لب ها و بر جسته شدن گونه ها و دیگر بخش های صورت می شود.

اگر شما در بخش هایی از صورت خود چین و چروک دارید مانند چروک دور چشم یا خط خنده و … ، می توانید با خارج کردن چربی های ران ها، شکم و سایر بخش های بدن خود توسط پزشک متخصص چربی ها را به صورتتان تزریق کنید.

با استفاده از این روش چروک های بین دهان و بینی را میتوان کاهش داد و از این طریق میتوان از افتادگی پوست در نقاط مختلف صورت جلوگیری کرد. برای این کار بهترین ناحیه برای استخراچ چربی از بدن بیمار که معمولا شکم، پهلو یا ران می باشد انتخاب می شود و با روش هایی که گفته شد این چربی از بدن استخراج می شود. سپس چربی استخراج شده یکنواخت شده و به میزان مورد نیاز در ناحیه مورد نظر تزریق می شود. ممکن است ناحیه تزریق شده تا مدت ۱ هفته ورم و التهاب داشته باشد. بعد از رفع این التهابات نتیجه نهایی تزریق قابل مشاهده است.

مرحله دوم تزریق چربی

اگر برای بار اول تزریق چربی انجام می دهید، احتمالا نیاز به تمدید تزریق در ۸ تا ۱۰ هفته بعد از اولین جلسه دارید. زیرا در اولین جلسه معمولا بخشی از چربی تزریق شده جذب شده و یا از بدن دفع می شود. البته زمان مرحله دوم تزریق با توجه به بدن هر فرد متفاوت است. بعد از جلسه دوم معمولا چربی ۲ تا ۳ سال در بدن ماندگاری دارد.

فیلم تزریق چربی

در ویدئوی زیر مراحل اماده سازی چربی و تزریق در پوست را مشاهده می کنید.

کاربرد تزریق چربی

برخی از قسمت های صورت که دچار چین و چروک و لاغری شده اند مانند: گونه ها، لب ها، چانه، زیر چشم، بالای چشم و … را میتوان از چربی های اضافی بدن مانند چربی شکم برداشته و به قسمت های مورد نظر تزریق کرد و از لاغری و چین و چروک و افتادگی آن ها جلوگیری کرد. تزریق چربی در اندام های مختلف بدن مانند باسن، سینه ها، واژن، دست ها و … انجام می شود و این امر باعث از بین رفتن لاغری و در نهایت باعث جوانسازی و زیبایی بدن می شود. این روش در صورت در بین افراد بیشتر از سایر نقاط دیگر بدن دیده می شود زیرا این اندام اولین بخش از بدن است که مشاهده می شود.

این روش در بین افراد یکی از رایج ترین، کم خطر ترین و ارزان ترین جراحی های زیبایی می باشد و تقریبا میتوان گفت که این عمل حساسیت و عوارضی برای بدن ندارد.

کاربرد تزریق چربی

تزریق چربی برای آقایان

روش های زیبایی معمولا برای خانم ها و آقایان به صورت یکسان انجام می شوند. این روش نیز همانطور که برای خانم ها استفاده می شود برای آقایان نیز قابل استفاده بوده و پروسه انجام آن تفاوتی با هم ندارد. آقایان بیشتر برای زاویه سازی فک خود از چربی استفاده می کنند. چربی مورد نیاز از شکم یا ران فرد گرفته شده و طبق مدلی که مد نظر او است در صورت تزریق می گردد.

تزریق چربی برای آقایان

قیمت تزریق چربی

این روش زیبایی هزینه ی بالایی ندارد و فرد می تواند با هزینه کم بهترین نتیجه را از این عمل بگیرد. علت اصلی کم هزینه بودن این عمل این است که پزشک جراح از چربی های بدن خود فرد برای تزریق استفاده می کند و از ماده خارجی استفاده نمی کند و تنها برای لوازم مورد نیاز عمل هزینه می کند. بیشترین هزینه ای که فرد برای این عمل زیبایی می پردازد دستمزد پزشک متخصص است که این هزینه هم در جراحی ها متفاوت است و بستگی به نوع و محل تزریق، میزان توانایی پزشک و تعداد دفعات تزریق، مقدار چربی مورد نیاز خارج شده از بدن و … دارد.

هزینه ی تزریق در صورت معمولا بالاتر از اندام های دیگر بدن است.

عوارض تزریق چربی

معمولا این روش ضرر بسیار کمی برای بدن دارد که به کبودی و ورم پوست میتوان اشاره کرد که گذرا می باشد. در صورت عدم رعایت اصول هم از طرف جراح و هم خود فرد احتمال ایجاد عفونت در آن ناحیه نیز وجود دارد. عوارض این روش بیشتر به صورت ورم قسمت کشیده شده بخشی که تزریق در آن انجام شده است می باشد که بعد از مدت ۲ هفته بهبود می یابد.

در این روش معمولا کبودی رخ نمی دهد اما ممکن است در قسمت زیر چشم ها کبودی ایجاد شود که این کبودی در مدت ۱۰ تا ۱۲ روز بر طرف خواهد شد.

تزریق چربی روشی بسیار کم ضرر است اما در هر عمل درمانی امکان بروز عوارض جانبی وجود دارد حتی اگر به صورت موقت رخ دهند. در زمان استخراج از ناحیه مد نظر شما احتمال احساس فشار، درد و مقداری سوزش وجود دارد که امری طبیعی می باشد و با مصرف دارو های آرام بخش این درد ها بهبود خواهند یافت.

تزریق چربی

تزریق چربی در بارداری

به طور کلی در بارداری انجام کارهای زیبایی توصیه نمی شود. زیرا در روش هایی مانند تزریق بوتاکس یا فیلر موادی که وارد بدن می شوند مشخص نیست چه اثری بر روی جنین خواهند گذاشت. به همین دلیل به هیچ وجه قبول ریسک صدمه زدن به جنین توصیه نمی شود. در این روش، چون چربی از خود بدن فرد گرفته شده و ماده ای کاملا طبیعی است، در نتیجه خطری برای جنین نخواهد داشت. اما در هر حال تزریق چربی در بارداری بستگی به نظر پزشک دارد و نیاز است که قبل از انجام این کار فرد آزمایش های لازم را بدهد.

ماندگاری تزریق چربی

همانطور که پیشتر توضیح دادیم، ماندگاری چربی بستگی زیادی به روشی است که چربی از بدن گرفته می شود. زیرا چربی سلول زنده است. در صورتی که در پروسه استخراج چربی از بدن سلول های آن کشته شوند، ماندگاری آن کم می شود، زیرا بدن آن را به عنوان سلول مرده دفع می کند. در روش بادی جت ماندگاری این روش حداقل ۲ سال است و بعد از مدت ۲ سال آرام آرام اثر تزریق کاهش می یابد.

نکته دیگری که حائز اهمیت است این است که برای انجام  این فرایند، چربی‌های موجود در قسمت‌های زیرشکم، پهلوها، ران‌ها، کنار زانو و باسن می‌باشد، زیرا چربی‌های موجود در این نواحی در برابر رژیم‌های غذایی از مقاومت بسیار بالایی برخوردار هستند. در نتیجه با رژیم لاغری و ورزش این چربی ها در بدن نمی سوزند.

تزریق چربی بهتر است یا ژل؟

واقعیت این است که هر کدام از روش های تزریق ژل و چربی مزایا و معایبی دارند و برای شرایط مختلفی مناسب هستند. به عنوان مثال اگر ناحیه مورد نظر جایی مانند سینه یا باسن باشد، معمولا حجم ماده زیادی لازم است. در این شرایط هزینه فیلر بسیار بیشتر از چربی می شود و پزشکان تزریق چربی را پیشنهاد می کنند. اما در صورتی که نیاز به تزریق در حجم بالا نباشد، تزریق ژل انتخاب خوبی است. همچنین زمانی که فرد لاغر اندام باشد و در بدنش چربی قابل توجهی برای استخراج وجود نداشته باشد، تزریق ژل روش مناسب تری خواهد بود.

تزریق چربی در بارداری

چربی و بوتاکس همزمان

تزریق بوتاکس و چربی هر کدام مکانیزم متفاوتی برای جوانسازی پوست دارند. بوتاکس عضلات را فلج کرده تا حرکت نکنند و باعث ایجاد چروک نشوند، اما چربی چین و چروک ها را پر کرده و پوست را صاف می کند. اینکه برای جوانسازی از هر دو روش استفاده شود، می تواند تاثیر تزریق را ماندگار تر کند. به این صورت که ابتدا بوتاکس در نواحی مناسب تزریق شود و پس از یک هفته که اثرش ثابت شد، چربی در پوست تزریق شود. با این کار عضلاتی که توسط بوتاکس فلج شده اند حرکت نکرده و باعث می شوند ماندگاری آن بیشتر شود.

تزریق چربی همراه با PRP

یکی از روش هایی که اثر و ماندگاری تزریق چربی را افزایش می دهد، کمک گرفتن از روش پی آر پی است. پی آر پی روشی است که در آن مقداری خون از فرد گرفته شده و در کیت های پی آر پی توسط دستگاه سانتریفیوژ قسمت غنی از پلاکت آن از بقیه قسمت ها جدا می شود. این پلاکت ها خواص زیادی دارند و از آن ها در بخش های مختلف پزشکی و زیبایی استفاده می شود. زمانی که چربی از بدن فرد بیرون کشیده می شود، ارتباط سلول های چربی با رگ ها قطع شده و پس از مدتی باعث کشته شدن این سلول ها می گردد. اضافه کردن پلاسمای غنی از پلاکت به چربی باعث تغذیه سلول های چربی شده و به افزایش عمر آن ها کمک می کند. به همین دلیل ترکیب روش های تزریق چربی و PRP باعث ماندگاری بیشتر این عمل زیبایی می گردد.

پی آر پی چیست