تاثیر رژیم لاغری بر کبد

تاثیر رژیم لاغری بر کبد

بیشتر افراد هدف اصلی آنها از تحمل انواع رژیم لاغری در کنار تناسب اندام حفظ سلامتی و نشاط و شادابی در روح و جسم شان است، اما گاهی بی دقتی باعث می شود تاثیر منفی آن را شاهد باشیم. تاثیر رژیم لاغری بر کبد با پیشرفت های علمی که امروزه پدید آمده کار سخت و دشواری نیست . بیماری های کبدی که مهم ترین آنها کبد چرب است از انباشته شدن چربی های مضر در کبد ایجاد شده و رژیم های لاغری نامناسب تاثیر سوء آن را چندین برابر می کنند. افرادی که تحرک چندانی نداشته و مصرف قند بالایی دارند در گذشته در لیست انتخابی کبد چرب قرار می گرفته اند، اما امروزه  تاثیر رژیم لاغری بر کبد به خاطر به وجود آمدن رژیم های غلط نو ظهور چنان افزایش یافته که می توان آن را با میل و رغبت ناگهانی جامعه به سوی کاهش وزن برابر دانست.

رژیم لاغری مناسب

گاهی بر اثر وزن بالا، کم تحرکی، افزایش چربی های دور کمر، کاهش اچ دی ال خون سوخت و ساز چربی در کبد مختل می شود و انباشته شدن چربی در کبد را در پی دارد که این خود به بالا رفتن مقاومت بدن در برابر انسلین می انجامد. بدین ترتیب چربی از طریق خون در کبد انباشته شده و گاه به سرطان آن می انجامد. در این هنگام تاثیر رژیم لاغری بر کبد چنان است که اگر آن را با تحرک کافی همراه سازیم می توانیم به بهبودی برسیم ودر کنار کاهش وزن، کبدی سالم نیز داشته باشیم.

 رژیم لاغری و کبد

کاهش وزن غیر اصولی و ناگهانی بسیار برای سلامتی کبد مضر بوده به همین دلیل پزشکان و متخصصان افراد را به کاهش وزنی تدریجی و البته پیوسته همیشه تشویق می کنند. اگر با این روش افراد جلو رفته تاثیر رژیم لاغری بر کبد را بعد از گذشت زمانی بین۶ تا ۱۲ ماه و با کاهش وزنی حداکثر بین ۴ تا ۶ درصد رضایت بخش و در بهبود بخشی کبد مفید می دانند. کاهش وزن سریع و بیش از۳ تا ۴ کیلو گرم نه تنها شما را پایبند به رژیم لاغری خود نگه نمی دارد، بلکه آسیب های جدی را به ارگانهای مختلف بدنتان وارد می کند ونتیجه ای کاملأ عکس را برای شما به ارمغان می آورد.

مراقبت از کبد

همان طور که گفتیم انباشته شدن چربی ها و مواد سمی دو عامل مهم در آسیب رساندن به کبد محسوب می شوند اگر به دنبال تاثیر رژیم لاغری بر کبد به صورت اصولی هستید تا هم لاغر شده وهم کبدی سالم داشته باشید پیشنهاد ما به شما حذف قند، نیترات ومواد شیمیایی است که ناخواسته به سبد غذایی شما اضافه می شوند با مراجعه به محصولات طبیعی فاقد قندهای مصنوعی و مواد نگهدارندۀ شیمیایی و گنجاندن آن در رژیم لاغری خود می توانید به این مهم دست پیدا کنید.

  • سبزیجات نیز می توانند در تاثیر رژیم لاغری بر کبد موثر بوده وآن را متحول نمایند زیرا از یک سو به سم زدایی کبد کمک کرده و با عث دفع بهتر چربی از بدن می شوند واز سوی دیگر با جایگزینی فیبر به جای کالری در کاهش وزن، مفید ظاهر می شوند.

مراقبت از کبد

  • مکمل هایی چون پتاسیم که به وفور در سیب زمینی، گوجه فرنگی، اسفناج و… یافت می شوند در کنار آلفا لیپوئیک، ان-استیل سیستئین، و خوراکی های طبیعی دیگر چون زرد چوبه، خار مریم و… در سم زدایی کبد موثر بوده ومی تواند کبد را از استمشاق گازهای مونوکسید کربن وانواع سموم پاک سازی کرده واز سلول های کبدی محافظت نمایند.

تاثیر رژیم لاغری بر کبد

گاهی از اینکه به سراغ هر رژیم لاغری رفته اید و تاثیر مثبت را دریافت نکرده اید کمی گیج و سرگردان هستید. ما در اینجا به بیان نکتۀ مهم وقابل توجهی می پردازیم که تأثیر رژیم عذایی بر کبد را برای شما آشکارتر می کند و دلیل آن همه تلاش ناکارآمد را مشخص می نماید. کبد به عنوان یک عضو بزرگ و اثرگذار در پاک سازی بدن از سموم نقش ایفا کرده و اگر کار خود را به خوبی انجام ندهد و به هر دلیلی اختلالاتی در فعالیتش ایجاد گردد بدن ناخواسته شروع به چاق شدن می کند زیرا تمامی این سموم دفع نشده به چربی تبدیل شده ودر بدن انباشته می شوند بدین ترتیب رژیم های لاغری بر بدن بی تاثیر بوده وحتی ممکن است بر کبد تاثیر سوء نیز گذاشته وباعث صدمات جبران ناپذیر بر آن شود.

منبع : کلینیک زیبایی روژا

0

Tags :

مژده طهماسبی

نظرات No Comments

مطالب مرتبط