تاثیر رژیم لاغری بر دستگاه گوارش

تاثیر رژیم لاغری بر دستگاه گوارش

تمامی مواد غذایی مفید که قرار است باعث نگهداری از سلول های بدن شوند از مجاری دستگاه گوارش عبور کرده و از طریق خون به تک تک سلول های بدن انتقال پیدا می کنند. به همین دلیل تاثیر رژیم لاغری بر دستگاه گوارش به گونه ای است که میتواند سیستم بدن را درگیر نموده و آن را تقویت و یا دچار اختلال نماید. رژیم لاغری اگر نتواند احتیاجات دستگاه گوارش را برآورده نماید هیچ تضمینی برای بقاء و ثبات خود ندارد و کارآمدی لازم را از خود نشان نمیدهد، اگرشما برحسب اتفاق یک رژیم نامتعادل را انتخاب نمایید بعد از گذشت مدت زمان محدودی اثر نامطلوب آن را بر روان خود به صورت افسردگی وبر جسم خود به صورت انواع بیماری ها مانند ذات الریه، فشارخون، سرطان و… مشاهده خواهید نمود. از همین رو در نظر داریم در ادامه این مقاله توضیحاتی در این راستا خدمت شما ارائه دهیم.

تاثیر رژیم لاغری بر دستگاه گوارش

انتخاب روشی که تضمین کنندۀ سلامتی برای بدن باشد از نکات مهم در انتخاب رژیم لاغری محسوب می باشد. بهره گیری از سبزیجات تازه ، روغن های طبیعی مانند زیتون و انواع لبنیات می توانند تاثیر رژیم لاغری بر دستگاه گوارش را با افزایش باکتری های مفید روده دو چندان کرده و با بالا بردن کارایی دستگاه گوارش به سلامت قلب ، کبد، روده ها کمک نمایند. برخی از مواد غذایی تاثیرگذار بر بدن عبارتند از:

 • غلات سبوس دار

گنجاندن فیبر در رژیم های لاغری یکی از اصولی است که باید رعایت شود حال اینکه این مواد عناصر اصلی تغذیه ای دستگاه گوارش نیز محسوب می شوند و تاثیر رژیم لاغری بر دستگاه گوارش را دو چندان می کنند قابل تأمل است، انواع حبوبات، برنج وجوی سبوس دار نمونه هایی از این فیبرهای ارزشمند و گران بها هستند.

غلات سبوس دار

 • ماست

ماست یک داروی اثر گذار برای افرادی است که از مشکلات روده ومعدۀ خود رنج می برند اغلب مشکلات معده وروده مربوط به نفخ، سنگینی، تولید گاز ودر نهایت تورم ودرد است که ماست با توانایی خارق العادۀ خود در افزایش باکتری های مفید وکاهش درد والتیام افراد نقش موثری دارد.

ماست

 • آب

ایجاد یبوست های شدید ودائمی ونفخ همیشگی را شاید بتوان با مصرف آب به میزان کافی ومتعارف ۳-۲ لیتر در روز بدون هیچ گونه درمان دارویی به راحتی بر طرف نمود پس دقت داشته باشید رژیم های لاغری شما آب را به عنوان عنصری مهم به رسمیت شناخته باشند وبرای آن جایگاه ویژه ای در نظر بگیرند.

آب

 • سبزی ومیوه جات

حرکات روده ومعده اگر به صورت صحیح انجام نگردد مشکلات بزرگی را برای افراد پیش خواهند آورد و دستگاه گوارش را با نا هنجاری روبه رو خواهند نمود، برای جلوگیری از این عوارض مصرف میوه وسبزی به اندازه مناسب را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

از طرف دیگر فیبرهای موجود در میوه ها وسبزیجات با چسبیدن به چربی ها وهدایت شان به خارج از بدن مانع اجتماع آنها در بدن می شوند پس حتما در کنار غذاهای چرب مصرف سالادها را به خاطر بسپارید.

سبزی ومیوه جات

اهمیت دستگاه گوارش در رژیم های لاغری

انواع مشکلات دستگاه گوارش می تواند در بالا بردن وافزایش وزن افراد موثر باشد به همین دلیل نحوۀ عملکرد دستگاه گوارش در رژیم های لاغری از اهمیت زیادی برخوردار است، اگر شما دارای دستگاه گوارش ضعیفی هستید که به خوبی قادر به دفع سموم نبوده و دائما درگیر یبوست می باشید این امر در مدت زمان طولانی می تواند به انباشته شدن سموم و تولید توده های چربی اضافه در بدن شما بی انجامد. جذب مواد مفید غذاها و شکستن چربی ها بر عهدۀ عضوی جز دستگاه عظیم گوارش نیست پس آنچه قبل از رژیم لاغری مناسب از اهمیت ویژه برخوردار است تشخیص مشکلات گوارشی مانند ریفلاکس معده، زخم معده ، سندروم روده و رفع آنها می باشد.

 اهمیت دستگاه گوارش در رژیم های لاغری

تأثیر رژیم لاغری بر دستگاه گوارش خانم ها

تاثیر رژیم لاغری بر دستگاه گوارش را اگر نادیده بگیریم شاید ما را به سوی استفاده از رژیم هایی نامناسب سوق دهد که عواقب آن را با بیماری های مختلف باید تحمل نماییم مثلا رژیم های لاغری سرشار از پروتئین با سبزیجات کم جز کاهش باکتری های مفید روده و گرفتار شدن به دام سرطان فایدۀ دیگری را نصیب حال ما نمی کند. استفاده از لبنیات کم چرب وکم نمک در کنار میوه های رنگارنگ با کاهش فشار خون از یک طرف و کاهش امراضی چون یبوست و لینت مزاج از سوی دیگر تأثیر رژیم لاغری بر دستگاه گوارش را مشهود می نماید.

تأثیر رژیم لاغری بر دستگاه گوارش

مراقبت از دستگاه گوارش

حال که تأثیراهمیت سلامت دستگاه گوارش بر کل اعضای بدن مشخص شد ذکر مواردی که به بهبود وضعیت این دستگاه می انجامد خالی از لطف نیست

 • حفظ بهداشت دهان ودندان
 • مصرف مواد غذایی بهداشتی
 • رعایت وعده های غذایی منظم
 • مصرف غذا متناسب با وزن وقد وشرایط جسمی
 • پرهیز از اضطراب وفشارهای عصبی
 • ایجاد تنوع در رژیم غذایی
 • مصرف آب به مقدار کافی
 • پرهیز از مصرف دارو بدون تجویز پزشک

منبع : کلینیک زیبایی روژا

0

Tags :

مژده طهماسبی

نظرات No Comments

مطالب مرتبط