کرایوتراپی زگیل

کرایوتراپی زگیل

کرایوتراپی زگیل روشی است که پزشک می تواند با استفاده از نیتروژن مایع و یک اپلیکاتور پنبه ای یا دستگاه خاصی به نام پروب کرایو زگیل ها را فریز کند. این سرما به مدت ۱۰-۲۰ ثانیه اعمال می شود. کرایوتراپی روشی ارزان است که نیازی به بیهوشی یا اتاق عمل ندارد. خود درمان فقط چند ثانیه انجام می شود و به ندرت دردناک است و نیاز به بخیه خاصی ندارد. استفاده از سرما درمانی در درمان سلول‌های غیر طبیعی پوست مانند تگ های پوستی، زگیل ها و برخی از سرطان ها به خوبی تجربه و ثابت شده است.

کرایوتراپی زگیل پا

زگیل های کف پا اکثرا بی ضرر هستند و بدون درمان از بین می روند، اما ممکن است یک یا دو سال طول بکشد. اگر زگیل هایتان دردناک است یا در حال گسترش هستند، ممکن است بخواهید آنها را با داروهای بدون نسخه یا داروهای خانگی درمان کنید. سرما درمانی مثل قرار دادن یخ روی پوست می باشد. پوست شما ممکن است مدت کوتاهی بی حس شود و همچنین ممکن است کمی درد بگیرد، قرمز شود و سپس تاول بزند.

کرایو که دکتر انجام می دهد، شامل استفاده از نیتروژن مایع برای زگیل، یا اسپری یا سواپ نخی است. این روش شاید دردناک باشد، بنابراین پزشک اول آن را بی حس میکند. کرایوتراپی همچنین ممکن است سیستم ایمنی بدن شما را برای مبارزه با زگیل های ویروسی تحریک کند. هر دو تا چهار هفته ممکن است مجددا برای تکرار درمان به نزد دکتر بازگردید تا زمانی که زگیل ناپدید شود.

کرایوتراپی زگیل پا

کرایوتراپی زگیل تناسلی

با انجماد به وسیله نیتروژن مایع، زگیل های تناسلی را از بین می برد. پزشک نیتروژن مایع را بر روی زگیل ها و اطراف آن ها میریزد. برای سرما درمانی زگیل تناسلی ابتدا، بافت زگیل به وسیله نیتروژن مایع منجمد شده و سپس دوباره گرم می شود. مدت زمان اعمال نیتروژن مایع بسته به پزشک و اندازه زگیل ها متغییر است. اندازه و ضخامت زگیل ها تعیین کننده تعداد و مدت چرخه های انجماد و گرم کردن هستند. حتی ممکن است تا سه دوره درمانی نیاز باشد.

بیمار در حین درمان احساس سوزشی خفیف تا متوسط را تجربه می کند. زگیل های تناسلی موجود در میزراه یا مقعد معمولا به بیشترین درمان نیاز دارند، زیرا امکان دارد در درون مجرا قرار داشته باشند. دوره بهبودی به محل و تعداد زگیل های از بین رفته بستگی دارد. التیام یافتن معمولا ۱ تا ۳ هفته به طول می انجامد.

کرایوتراپی زگیل تناسلی

کرایوتراپی زگیل مقعدی

به زگیل هایی که حول مقعد یا درون آن بروز می کنند ، زگیل مقعدی می گویند. در مرحله اولیه، زگیل های مقعدی همانند لکه یا برامدگی کوچکتر از سر یک سوزن هستند. با افزایش تعداد زگیل های مقعدی، ممکن است این زگیل های تا ناحیه رکتوم و روده بزرگ هم پخش شوند. که در این مرحله دیگر قابل تحمل نیستند. در مراحل اولیه، افراد بیمار معمولا از وجود و پیشرفت زگیل ها آگاه نیستند زیرا این زگیل ها اغلب بدون علامت هستند اما هنگامی که این زگیل ها پخش می شوند، موجب احساس خارش، یا وجود برامدگی می کنند.

درسرما درمانی زگیل با استفاده از نیتروژن مایع می تواند موجب فریز شدن زگیل ها و مانع رشد خوشه ای زگیل ها شود. پس از مدتی، زگیل و ساختار خوشه ای زگیل ها می افتد و پوست به تدریج بهبود می یابد. در صورت مشاهده زگیل جدید حتما باید به پزشک مراجعه کرد.

منبع: کلینیک زیبایی روژا

0

Tags :

مژده طهماسبی

نظرات No Comments

مطالب مرتبط