کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی چیست

امروزه یکی از روش‌های رایج برای جوانسازی، زیبایی، رفع چین و چروک پوست کربوکسی تراپی می‌باشد. این روش به دلیل بازده در کوتاه مدت مورد توجه طیف وسیعی از افراد قرار گرفته است. لازم به ذکر است روش کربوکسی تراپی فاقد هرگونه عوارض جانبی نظیر خون‌ریزی، لخته‌شدن خون، تورم شدید و… می‌باشد. در روش مذکور پزشک معالج گاز دی اکسیدکربن را به وسیله سوزن‌های ریز در زیر پوست افراد بیمار تزریق می‌نماید، گاز تزریق شده سبب افزایش میزان اکسیژن‌رسانی خون شده و در نتیجه مواد مغذی با سرعت بیشتری به سلول‌ها می‌رسند. از سویی دیگر این فرایند سبب تولید کلاژن به صورت کاملا طبیعی خواهد شد.

کربوکسی تراپی یعنی چه؟

کربوکسی تراپی یکی از بروزترین و موثرترین روش‌ها برای حل مشکلات پوستی می‌باشد. همانطور که در بالا بدان اشاره شد، این روش از محبوبیت بسیار زیادی در نزد افراد برخوردار است، زیرا فاقد عوارض جانبی بلند مدت نظیر خون‌ریزی، لخته شدن خون، تورم ناگهانی ناحیه تحت درمان و… می‌باشد. همچنین پزشکان متخصص بر موثر و مفید بودن این روش بسیار تاکید نموده‌اند.

این روش در صنعت پزشکی کاربرد بسیار گسترده‌ای دارد، از جمله کاربردهای این روش می‌توان به رفع مشکلات پوستی، درمان اختلال نعوظ، درمان سندرم رینود، آرتریت حاد و… اشاره نمود. اما امروزه آنچه که موجب محبوبیت این روش در نزد طیف وسیعی از پزشکان و افراد شده است، قابلیت فوق‌العاده آن در درمان مشکلات پوستی و چاقی موضعی بیماران می‌باشد. در حالت کلی می‌توان گفت که محبوبیت کربوکسی تراپی مرهون کمک به کلاژن‌سازی پوست جهت برطرف نمودن مشکلات پوستی و تخریب رسوبات چربی برای دستیابی به لاغری‌های موضعی می‌باشد.

کربوکسی تراپی چگونه انجام می‌شود؟

در رابطه با نحوه انجام عملیات کربوکسی تراپی می‌توان گفت که ابتدا پزشک معالج با استفاده از یک سوزن بسیار ریز اقدام به تزریق گاز دی اکسیدکربن در زیر سطح پوست بیماران می‌نماید. گاز تزریق شده در بافت‌های اطراف ناحیه تحت درمان پخش شده و سبب افزایش میزان خون‌رسانی می‎شود، در نتیجه مقدار بسیار زیادی اکسیژن و مواد مغذی به قسمت مورد نظر منتقل می‌شود.

در ادامه عملیات کربوکسی تراپی سلول‌ها ترمیم شده و فرایند بهبود ناحیه تحت درمان به صورت کاملا طبیعی آغاز می‌شود. از مهم‌ترین مزیت‌های این روش می‌توان به تحریک سلولی برای کلاژن‌سازی و تخریب کلاژن‌های قدیمی در اثر تزریق گاز دی اکسیدکربن اشاره نمود. در این روش نیاز به بی‌هوشی کامل فرد بیمار نخواهد بود و در مواردی پزشک معالج با توجه به وضعیت بیمار اقدام به انجام بی‌حسی موضعی می‌نماید. لازم به ذکر است که روش مذکور فاقد عوارض جانبی بلند مدت و جبران‌ناپذیر می‌باشد، همچنین در این روش دستیابی به نتیجه دلخواه نیازمند صرف زمان و هزینه می‌باشد. به عبارت ساده‌تر افراد پس از چند جلسه انجام عملیات کربوکسی تراپی، اثرات بهبودی را مشاهده خواهند نمود.

فواید کربوکسی تراپی

به دلیل مزایای بسیار منحصربفرد کربوکسی تراپی ، طیف وسیعی از افراد خواهان استفاده از این روش برای برطرف نمودن مشکلات پوستی خود هستند. از مهم‌ترین فواید انجام عملیات این عمل زیبایی گونه‌ها و پلک‌ها نیز می‌شود. روش مذکور فواید بسیار منحصربفرد دیگری نظیر رفع پوست‌های نازک، حذف افتادگی پوست در ناحیه دهان، سفت شدن پوست گردن، ابرو و چانه، بهبود گردش خون، افزایش میزان کلاژن‌سازی و… را دارا می‌باشد.

لازم به ذکر است که عملیات کربوکسی تراپی نیاز به جراحی ندارد و در نتیجه سبب بروز عوارض جانبی پس از جراحی نظیر خونریزی، تورم شدید و… نخواهد شد، بنابراین این روش بویژه برای افراد کم سن و سال‌تر که نسبت به جراحی و عوارض بعد از آن هراس دارند، بسیار مفید و کاربردی می‌باشد.

فواید کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی برای ترک پوست

همواره داشتن پوستی شاداب، باطراوت و زیبا از مهم‌ترین دغدغه‌های افراد به شمار می‌آید، زیرا این امر نقش بسیار موثری در زیبایی ظاهری افراد ایفا می‌نماید. امروزه با توجه به شرایط آب و هوایی و آلودگی‌های ناشی از آن و نیز تغییر سبک زندگی و تغذیه نامناسب، بسیاری از افراد با مشکلات پوستی نظیر چین و چروک، تیرگی، ترک خوردگی و… مواجه هستند، بنابراین به دنبال یافتن راهی برای حل مشکلات مذکور می‌باشند.

کربوکسی تراپی برای ترک پوست

با توجه به پیشرفت علوم و تکنولوژی‌های موجود در زمینه پزشکی، روش‌های مختلفی برای درمان مشکلات پوستی بوجود آمده است. یکی از موثرترین و پربازده‌ترین روش‌ها، کربوکسی تراپی می‌باشد. در این روش گاز دی اکسیدکربن تزریق شده سبب تحریک سلول‌ها به کلاژن‌سازی می‌شود. همانطور که می‌دانیم کلاژن‌ها یکی از مهم‌ترین عناصر موجود در زمینه رفع مشکلات پوستی می‌باشند، بنابراین در این روش به تدریج کلاژن‌های تولید شده ترک‌های پوست افراد را به صورت بسیار فوق‌العاده‌ای ترمیم خواهند نمود.

کربوکسی تراپی صورت جای جوش

همانطور که قبلا اشاره شد، کربوکسی تراپی یکی از روش‌های مدرن و بدون نیاز به جراحی جهت رفع چین و چروک‌های صورت، هموار نمودن پوست، رفع جای جوش و… می‌باشد. در حالت کلی انجام این عملیات سبب ایجاد پوستی هموارتر و مستحکم‌تر خواهد شد. در این روش گاز دی اکسیدکربن تزریق شده سبب تحریک سلول‌ها به کلاژن‌سازی و تخریب کلاژن‌های قدیمی می‌شود.

کربوکسی تراپی صورت جای جوش

در نتیجه سلول‌های پوستی موجود در ناحیه تحت درمان به صورت کاملا طبیعی ترمیم شده و مشکلات پوستی نظیر جای جوش موجود در صورت به صورت کامل برطرف خواهند شد. در حالت کلی می‌توان گفت که افراد در بازه زمانی کوتاهی پس از درمان، قادر به مشاهده طراوات و شادابی ناشی از کلاژن‌سازی در پوست خود خواهند بود. از مهم‌ترین مزایای کربوکسی تراپی می‌توان به عدم نیاز به برش و جراحی، عدم وجود دوره نقاحت، عدم بروز لخته خون و تورم شدید در ناحیه تحت درمان، ماندگاری و دوام بالا و… اشاره نمود.

هزینه کربوکسی تراپی

همانطور که در قسمت قبلی اشاره شد، کربوکسی تراپی نیازمند تکرار جلسات بوده و متناسب با تعداد جلسات، هزینه انجام عملیات مذکور مشخص خواهد شد. از سویی دیگر میزان هزینه لازم برای کربوکسی تراپی به وسعت و ناحیه تحت درمان نیز بستگی دارد. به عبارت دیگر می‌توان گفت که هرچه تعداد جلسات و ناحیه مورد نظر برای انجام عملیات مذکور بیشتر باشد، هزینه نیز به مراتب بیشتر خواهد شد. لازم به ذکر است روش مذکور به دلیل استفاده از گاز دی اکسیدکربن تا حدودی نسبت به سایر روش‌ها گران‌تر می‌باشد.

از سویی دیگر می‌توان گفت که هزینه این عمل زیبایی به میزان مجهز بودن کلینیک یا مطب و نیز شخص پزشک وابسته خواهد بود. در یک جمع‌بندی کلی در رابطه با میزان هزینه ناشی از انجام عملیات کربوکسی تراپی می‌توان اذعان نمود که، تعیین کننده نهایی هزینه عملیات مذکور، طبیعتا وسعت ناحیه تحت درمان و تعداد جلسات تعیین شده از سوی پزشک خواهد بود.

ضررهای کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی برخلاف سایر روش‌های جوانسازی پوست، ضررهای زیادی نظیر خونریزی، تورم شدید، لخته شدن خون و… به دنبال نخواهد داشت. اما آنچه که لازم است افراد حتما بدان توجه داشته باشند این است که انجام فرایند کربوکسی تراپی نیازمند استمرار، صبر و حوصله می‌باشد. به عبارت دیگر افراد پس از یک جلسه کربوکسی تراپی نباید انتظار مشاهده بهبودی کامل در پوست خود را داشته باشند، زیرا بهبودی کامل تنها با ممارست و تکرار جلسات درمانی میسر خواهد شد.

از دیگر نکاتی که ممکن است تا حدودی سبب نارضایتی افراد شود، می‌توان به احساس ناراحتی موجود در حین انجام عملیات کربوکسی تراپی اشاره نمود، لازم به ذکر است که این احساس ناراحتی ناشی از تزریق گاز دی اکسید کربن در زیر سطح پوست می‌باشد و پس از مدت کوتاهی برطرف خواهد شد. قرمزی و کبودی جزئی از دیگر مواردی است که ممکن است افراد تا چند ساعت بعد از انجام عملیات کربوکسی تراپی با آن دست و پنجه نرم کنند.

منبع: کلینیک پوست و مو روژا

2+

Tags :

مژده طهماسبی

نظرات No Comments

مطالب مرتبط