What is PRP

پی آر پی چیست

اگر به دنبال بهره گیری از روش پی آرپی هستید، در وهله اول باید بدانید پی آر پی چیست در واقع کلمه پی آر پی PRP مخفف کلمه Plasma rich platelet به معنی پلاسمای غنی شده از پلاکت می باشد. همه ما میدانیم که خون از اجزای مختلفی تشکیل شده که پلاکتها مهمترین جزء فاکتورهای رشد سلولی بدن به حساب می آیند. حال پزشکان تلاش کرده اند تا با بهره گیری از این روش فاکتورهای رشد را آزاد کرده و سرعت ترمیم عوامل را افزایش دهند و با بازسازی سلول ها افراد را به خواسته شان برسانند.

پی آر پی چیست

به عبارت بهتر پی آر پی به هیچ عنوان سلول بنیادی نیست، هر چند که به دلیل شباهت بسیار بالای عملکرد آنها با یکدیگر به این نام شناخته می شود. با توجه به افزایش روز افزون طرفداران این روش درمانی-زیبایی در نظر داریم توضیحاتی در این راستا خدمت شما ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

مراحل انجام پی آر پی

برای اینکه بتوانید از روش پی آر پی نتیجه ای مطلوب را دریافت نمائید، ابتدا باید نسبت به مراحل انجام آن اطلاعات دقیقی بدست آورید. در واقع برای انجام این عمل پزشکان در ابتدا وضعیت ناحیه اسیب دیده را مورد بررسی قرار می دهند. سپس چیزی حدود ۱۰ الی ۲۰ سی سی خون از بیمار گرفته می شود. این خون ها در کیت های مخصوص پی آر پی ریخته می شود و عملیات آغاز می شود.

پی آر پی

در واقع در داخل این کیت ها، موادی وجود دارد که از انعقاد خون جلوگیری می کند. پس از انجام این کار پزشکان کیت مربوطه را در دستگاهی با عنوان سانترفیوژ قرار می دهند و پس از آن سلول های خونی را از هم جدا می کنند. پس از سانتریفیوژ، خون به ۳ لایه تقسیم می شود.  پایین ترین لایه ۵۵ درصد از حجم کل مایع داخل کیت را تشکیل می دهد که شامل سلول های قرمز خون است. بالا ترین لایه، شامل پلاسمای بدون سلول بو یا پلاسمای فقیر از پلاکت است که ۴۰ درصد از حجم مابع داخل کیت را تشکیل می دهد. لایه مورد نظر ما لایه میانی است که تنها ۵ درصد مایع داخل کیت را تشکیل داده و بیشترین مقدار پلاکت را دارد. به این لایه PRP می گویند.

پزشک متخصص لایه میانی را جدا کرده و با کمک سوزن های بسیار ظریف آن را برداشت و در ناحیه مورد نظر تزریق می کند.

پلاکت خون چیست؟

پلاکت های خون همان سلول هایی هستند که در خون ما وجود دارند و تنها زمانی میتوان آنها را تشخیص داد که قسمتی از رگ ها دچار آسیب شده باشند زیرا در آن صورت است که برای جلوگیری از خونریزی فعالیت خود را آغاز می نمایند. به عبارت بهتر هنگامی که بدن با زخم روبرو می شود، این پلاکت ها هستند که با لخته کردن خون در آن ناحیه منجر به بند آمدن خونریزی می شوند. دقت داشته باشید میزان پلاکت خون در بدن از اهمیت بالایی وجود دارد به همین دلیل است که در آزمایشات همواره میزان آن مورد سنجش قرار میگیرد. در روش پی آر پی نیز پزشکان سعی می کنند از آن برای رسیدن به زیبایی و خصوصا برطرف کردن ریزش مو نیز استفاده نمایند.

پی آر پی گونه

کاربردهای پی آر پی چیست

همه ما میدانیم که امروزه پی آر پی در موارد بسیار زیادی مورد استفاده قرار میگیرد و این توانایی را دارد که در کمترین زمان ممکن افراد را به خواسته شان برساند. از همین رو این سوال ذهن افراد را به خود مشغول می کند که چه مواردی میتواند از جمله مهمترین کاربردهای پی آر پی به حساب آید. به همین منظور برخی از کاربردهای پی آر پی را خدمت شما شرح می دهیم:

  • چین چروک هایی که به واسطه افزایش سن در قسمت صورت و دست ها به وجود آمده را از بین می برد.
  • خطوط اخم و خطوط خنده و اطراف لب ها را بدور از هرگونه عوارض از بین خواهد برد.
  • پف و تیرگی و گودی اطراف چشم به کمک پی آر پی قابل درمان می باشند.
  • افرادی که از جای جوش و گودی ناشی از جای زخم های آبله مرغان رنج می برند میتوانند به سراغ بهره گیری از پی آر پی بروند.
  • اسکارهای ناشی از جراحی، سوختگی و حتی بریدگی ها نیز به کمک پی آر پی درمان می شود.
  • ترمیم مفاصل با سرعت بالاتری صورت خواهد گرفت.
  • افرادی که با طاسی سر یا ابرو و حتی ریزش موهای خود روبرو شده اند برای افزایش سرعت رشد موهای خود میتوانند به سراغ پی آر پی رفته و نتیجه ای مطلوب را دریافت نمایند.
  • زخم های گسترده که سرعت ترمیم آنها بسیار طولانی است به راحتی توسط پی آر پی در کوتاهترین زمان ممکن درمان خواهد شد.

پی آر پی صورت

آیا پی آر پی سرطان زاست؟

یکی از شایع ترین سوالاتی که افراد برای بهره گیری از روش پی آر پی مطرح می نمایند این است که ایا استفاده از این روش میتواند در آینده منجر به سرطان شود؟ در وهله اول باید بدانید که برای بهره گیری از این روش، پزشکان از پلاکت خون، شخص بیمار برای انجام این عمل استفاده می نمایند. از همین رو هیچ نیازی به نگرانی نیست زیرا پلاکت ها با بدن سازگار بوده و هیچگونه مشکلی را برای افراد به وجود نمی آورند.

هزینه پی آر پی

پس از اینکه تصمیم گرفتید که از پی آر پی برای درمان مشکلات خود استفاده کنید، یکی از شایع ترین مشکلاتی که در این راستا ذهن شما را به خود مشغول می کند هزینه پی آر پی می باشد. لازم به ذکر است که عوامل زیادی در تعیین هزینه دخیل می باشد که از جمله آن میتوان به تخصص، مهارت، تجربه و دانش پزشک به جدیدترین متدهای روز دنیا، موقعیت جغرافیایی کلینیک، وسعت ناحیه ای که دچار مشکل شده، تجهیزات، پرسنل و… اشاره کرد. مسلما میدانید هر چقدر کیفیت خدمات ارائه شده بالاتر باشد هزینه نهایی نیز بیشتر خواهد بود. از همین رو اغلب توصیه می شود قبل از هرگونه اقدام نسبت به تمامی موارد اطلاعات کاملی بدست آورید.

منبع : کلینیک زیبایی روژا

6+

Tags :

مژده طهماسبی

نظرات No Comments

مطالب مرتبط